Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MRI (magnetic resonance imaging) is a medical technique that produces detailed \

ID: 1495319 • Letter: M

Question

MRI (magnetic resonance imaging) is a medical technique that produces detailed "pictures" of the interior of the body. The patient is placed into a solenoid that is 40 cm in diameter and 1.2 m long. A 105 A current creates a 5.0 T magnetic field inside the solenoid. To carry such a large current, the solenoid wires are cooled with liquid helium until they become superconducting (no electric resistance).

(a) How much magnetic energy is stored in the solenoid? Assume that the magnetic field is uniform within the solenoid and quickly drops to zero outside the solenoid. _______J

(b) How many turns of wire does the solenoid have? _______

Explanation / Answer

Here ,

radius , r = 40/2 cm

r = 20 cm = 0.20 m

L = 1.2 m

Current , I = 105 A

magnetic field , B = 5 T

a) for the energy stored in magnetic field

Total energy = Volume * energy density of solenoid

Total energy = pi * r^2 * L * 0.5 * B^2/u0

Total energy = pi * 0.20^2 * 1.20 * 0.5 * 5^2/(4pi *10^-7)

Total energy = 1.5 *10^6 J

the total energy stored in the field is 1.5 *10^6 J

b)

let the number of turns is N

as the magnetic field due to solenoid is B

B = u0 * N * I/L

5 = 4pi *10^-7 * N * 105/1.2

solving for N

N = 45472

the number of turns in the solenoid is 45472

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote