Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A vibrating string 51.0 cm long is under a tension of 1.01 N . The results from

ID: 1495072 • Letter: A

Question

A vibrating string 51.0 cm long is under a tension of 1.01 N . The results from five successive stroboscopic pictures are shown in the figure (Figure 1) . The strobe rate is set at 5000 flashes per minute, and observations reveal that the maximum displacement occurred at flashes 1 and 5 with no other maxima in between.

Find the period for the traveling waves on this string.

Find the frequency for the traveling waves on this string.

Find the wavelength for the traveling waves on this string.

In what harmonic is the string vibrating?

What is the speed of the traveling waves on the string?

How fast is point P moving when the string is in position 1?

Explanation / Answer



number of complete cycles in 5000 flashes = 5000/8 = 625


time period T = t/N = 60/625 = 0.096s


+++++++++++++++


frequency f = 1/T = 10.42 Hz

++++++++++++++++++++


lambda = L = 51 cm

++++++++++++++++


second harmonic

_______________

speed v = lambda/T = 51/0.096 = 531.25 cm/s

+++++++++++++++


at the extreme point speed of the particle = 0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote