A 25kg crate is dragged upward a distance of 40.0m at a constant velocity of 3.0
ID: 1494601 • Letter: A
Question
A 25kg crate is dragged upward a distance of 40.0m at a constant velocity of 3.0m/s by the 350N force of tension by a rope, scraping against the vertical wall as it moves.
A] What is the force exerted by friction?
B] How much work does the force of gravity do over the trip?
C] How much work does tension do over the trip?
D] How much work does the normal force between the crate and the wall do over the trip?
E] How much power output is required to move the crate upward via the rope's 350N of force of tension?
Explanation / Answer
A) force exerted by friction = (350 N) - (25 * 9.8 N)
= 105 N
B) work does the force of gravity do over the trip = - 25 * 9.8 * 40
= - 9800 J
C) work does tension do over the trip = 350 * 40 = 14000 J
D) work does the normal force between the crate and the wall do = 0 J
E) power output is required to move the crate upward = F * v
= 350 * 3 = 1050 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.