A series RLC circuit contains the following components: R = 200 , L = 0.300 H, C
ID: 1494350 • Letter: A
Question
A series RLC circuit contains the following components: R = 200 , L = 0.300 H, C = 2.40 µF, and a source with Vmax = 220 V operating at 40.0 Hz. Our goal is to find the phase angle, the power factor, and the power input for this circuit.
(a) Find the inductive reactance in the circuit. (k)
(b) Find the capacitive reactance in the circuit. (k)
(c) Find the impedance in the circuit. (k)
(d) Calculate the maximum current in the circuit. (mA)
(e) Determine the phase angle between the current and source voltage. (°)
(f) Find the power factor for the circuit.
(g) Find the power input to the circuit. (W)
Explanation / Answer
inductive reactance XL = L*w = 0.3* 2pi * 40 = 75.398 = 0.0753982237 k
capacitive reactance = 1/cw = 1/ ( 2.40*10^-6 * 2*pi * 40) =1.65786399 k
impedance Z = sqrt{ ( 1.65786399-0.0753982237 )^2 + 0.2^2 } = 1.595 k
max current = V/R = 220 / 200 = 1.1 A = 1100 mA
phase angle = atan { ( XC-Xr) / R}
= atan( ( 1.65786399-0.0753982237)/ 0.2) = 82.79 degree
voltage behind the currrent
power factor = cos( 82.79) = 0.125
power input = V*I = 220* 1.1 /2 = 121 *0.125 =15.125 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.