Monochromatic light falls on two very narrow slits0.047 mm apart. Successive fri
ID: 1494123 • Letter: M
Question
Monochromatic light falls on two very narrow slits0.047 mm apart. Successive fringes on a screen6.80 m away are 8.6 cm apart near the center of the pattern.
Part A
Determine the wavelength of the light.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
m
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the frequency of the light.
Monochromatic light falls on two very narrow slits0.047 mm apart. Successive fringes on a screen6.80 m away are 8.6 cm apart near the center of the pattern.
Part A
Determine the wavelength of the light.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
=m
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the frequency of the light.
Explanation / Answer
a)
Fringe width = beta = wavelength*D/d
wavelength = beta*d/D = 8.6*10^-2*0.047*10^-3/6.8 = 594 nm
b)
Frequency = c/wavelength = 3*10^8 /594 *10^-9 = 5.05*10^13 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.