6) A solid sphere of positive charge of radius 1.2 mm creates an electric field
ID: 1494084 • Letter: 6
Question
6) A solid sphere of positive charge of radius 1.2 mm creates an electric field of 2500 N/C at a distance of 6.0 mm from the center of the distribution. A) What is the total charge of the sphere? B) What is the charge density? c) What is the electric field at the surface of the charge distribution? D) What is the electric field at r= o.6mm? We have this packet and have been doing most of the work but are stuck on number 6. It's for physics. Thank you very much. C) What is the electric field at the surface of the charge distribution? D) What is the electric field at r = 0.6 mm?
Explanation / Answer
here R = 1.2mm E = 2500 N / C at x = 6 x 10-3 m
1. we know that the electric field of solid sphere is given by
E = Kq / x2
2500 = 9 x 109 x q / 36 x 10-6
q = 1e-11 C Ans
2.the surface charge density
(sigma) = q /4 x 3.14 x R2
= (1e-11) / 4 x 3.14 x (1.2 x 10-3)2
= -608189.072 Cb /m2 Ans
3. at the surface x = R so the electric field
E = Kq / R2
= 9 x 109 x (1e-11) / (1.2 x 10-3)2
= -5.1760739e+16 N / C Ans
4 . at r = 0.6 x 10-3
E = Kq / r2
= 9 x 109 x (1e-11) ./ (0.6 x 10-3)2
= -2.0704295e+17 N / C Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.