A balloon is blown up at room temperature and then placed in liquid nitrogen. Th
ID: 1493259 • Letter: A
Question
A balloon is blown up at room temperature and then placed in liquid nitrogen. The balloon is allowed to cool to liquid-nitrogen temperature and it shrinks dramatically. The cold balloon is then removed from the liquid nitrogen and allowed to warm back to room temperature. The balloon returns to its original volume. Assume room temperature is 22 °C, or T1 = 295 K, and the temperature of liquid nitrogen is T2 = 77.2 K. By what factor does the volume of the balloon decrease as the temperature of the air inside the balloon goes from room temperature to the temperature of liquid nitrogen?
Explanation / Answer
Here ,
initial temperature , T1 = 295 K
for the final temperature , T2 = 77.2 K
for the factor by which the volume decreases is k
Using ideal gas equation of motion
V1/T1 = V2/T2
V1/295 = V2/77.2
V2/V1 = 0.262
now , for the factor of volume decrease = 1 - V2/V1
factor of volume decrease = 1 - 0.262
factor of volume decrease = 0.738
the volume of the balloon decrease as the temperature of the air inside the balloon goes from room temperature to the temperature of liquid nitrogen is 0.738
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.