Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pull a rectangular loop through a magnetic field In the figure a rectangular loo

ID: 1492664 • Letter: P

Question

Pull a rectangular loop through a magnetic field In the figure a rectangular loop of wire L = 17 cm long by h = 4 cm high, with a resistance of R = 0.4 ohms, moves with constant speed v = 4 m/s as shown. The moving loop is part6ially inside a rectangular region where there is a uniform magntic field (gray area) and partially in a region where the magnetic field is negligibly small. In the gray region, the magnetic field points into the page, and its magnitude is B = 1.7 tesla. (a) Which of the following diagrams correctly shows the charge distribution on the moving loop? (b) What is the direction of the conventional current? (c) What is the vonventional current in the loop? A (d) The magnetic force on the loop is in the same direction as the velocity of the loop. Because a current flows in the loop, there is a magnetic force on the loop. The magnetic force only stretches the loop; the net magnetic force on the loop is zero. (e) What is the magnitude of the magnetic force on the loop? N

Explanation / Answer

(A)

using the right hand rule, the force on the side of lenght h inside the filed acts from lower end to top end.

Therefore, the figure F is represents the correct charge distribution.

(B)

The convensional current flows in clockwise direction.

(C)

The second statement is correct.

(d)

F=Bih=B(emf/R)h

= B*(Bhv/R)h

=(B^2)*(h^2)*v/R = (1.7*1.7)*(0.04 m*0.04 m)*(4 m/s) /(0.4) =4.624e-2 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote