A 5.0 F capacitor is charge to a potential difference of 20 kV between plates. A
ID: 1491726 • Letter: A
Question
A 5.0 F capacitor is charge to a potential difference of 20 kV between plates. After being disconnected from the power source, it is connected across a 7.0 M resistor to discharge.
(i)
What is the initial discharge current?
(ii)
Calculate the time constant of the circuit.
A 670 F capacitor is charged together with a resistor of
100 k in series through a potential difference of 2.5 V between plates.
Calculate the time constant of the circuit.
(2 marks)
(ii)
Find the half-life of the circuit.
(2 marks)
(iii)
At t = 40 s, calculate the voltage across the capacitor.
(3 marks)
(iv)
Find time needed to charge the capacitor to 2.0 V.
(3 marks)
A 5.0 F capacitor is charge to a potential difference of 20 kV between plates. After being disconnected from the power source, it is connected across a 7.0 M resistor to discharge.
(i)
What is the initial discharge current?
(ii)
Calculate the time constant of the circuit.
Explanation / Answer
i)
Initial Discharge current = 20*1000/7000 = 2.857 A
ii)
Time constant of circuit is
T =RC =7*1000*5*10^-6 = 0.035 seconds
2)
Timeconstant T =RC = 100*10^3*670*10^-6 = 67 seconds
Half Life = T*ln2 = 46.44 seconds
V=V0(1-exp(-40/67)) =2.5*(1-exp(-40/67)) = 1.125 Volts
2 = 2.5 * (1-Exp(-t/60)) calculate t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.