Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A neutral metal rod of length 0.55 m slides horizontally at a constant speed of

ID: 1491542 • Letter: A

Question

A neutral metal rod of length 0.55 m slides horizontally at a constant speed of 8 m/s on frictionless insulating rails through a region of uniform magnetic field of magnitude 0.3 tesla, directed out of the page as shown in the diagram. Before answering the following questions, draw a diagram showing the polarization of the rod, and the direction of the Coulomb electric field inside the rod. Which of the following statements is true? The top of the moving rod is positive. The top of the moving rod is negative. The right side of the moving rod is positive. The right side of the moving rod is negative. The moving rod is not polarized. After the initial transient, what is the magnitude of the net force on a mobile electron inside the rod? = N What Is the magnitude of the electric force on a mobile electron inside the rod? = N What is the magnitude of the magnetic force on a mobile electron inside the rod? = 1.44eminus19 N What Is the magnitude of the potential difference across the rod? | DeltaV| = volts

Explanation / Answer

here l = 0.55m V = 8m/s i^   B = 0.3T (Out of page)

here during the magnatic field inside the rod the electric field is generated which direction is given by fleming right hand rule

so the direction of E is bottom to top ( vetorV x vectorB )

so the top of the rod is positive and the bottom of the rod is negative

1. here the magnatic and elamctric both forces is applied on the charge carrier untillthe total force should be zero

so during the larenge force FE = FB

the net force inside the rod is zero Ans

2. as we know the that duriung the larenge force

FE = FB

qE = qVB

so E = VB

   = 8 x 0.3 = 2.4

so electric force FE = qE

   = 1.6 x 10-19 x 2,4

   = 3.84e-19 N Ans

3. here inside the rod magnatic force

FB = q x V x B

= e x V x B

= 1.6 x 10-19 x 8 x 0.3

= 3.84e-19 N Ans

4. as we know that diring the electric field

E = V d

V = E / d

= 2,4 / 0.55

= 4.3 V Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote