The rms value of the magnitude of the magnetic field in an electromagnetic wave
ID: 1490930 • Letter: T
Question
The rms value of the magnitude of the magnetic field in an electromagnetic wave is 0.235 T. The speed of light is 3 × 10^8 m / s and permeability of free space is 4 × 10^ 7 T · m / A. Find the rms value is of the electric field. Answer in units of V / m.
Find average energy density. Answer in units of nJ / m^3 .
Find the intensity. Answer in units of W / m^2 .
https://gyazo.com/8cf17b7f53ee74ec5d9e1a5771fa7f01
I just need the answer to the last two parts. The answer to the first part is 70.5 V/m
Explanation / Answer
Erms/Brms = c
Erms = 3 *10^8 * 0.235 *10^-6
Erms = 70.5 N/C ======part a)
=======================================================
Average energy density = Erms^2/(c^2*u0)
Average energy density = 70.5^2/((3*10^8)^2 * u0) = 43.95 nJ/m^3 =====part b)
======================================================
intensity = Average energy density * c
intensity = 4.395 *10^-8 * 3 *10^8 = 13.2 W/m^2 =================part c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.