A uniform magnetic field of magnitude 0.30 T is directed perpendicular to the pl
ID: 1490727 • Letter: A
Question
A uniform magnetic field of magnitude 0.30 T is directed perpendicular to the plane of a rectangular loop having dimensions 8.2 cm by 11 cm. Find the magnetic flux through the loop. A circular loop of radius 12.1 cm is placed in a uniform magnetic field. If the field is directed perpendicular to the plane of the loop and the magnetic flux through the loop is 8.60 Times 10^-3 T middot m^2, what is the strength of the magnetic field? If the magnetic field is directed parallel to the plane of the loop, what is the magnetic flux through the loop? The flexible loop in the figure below has a radius of 10.0 cm and is in a magnetic field of magnitude 0.160 T. The loop is grasped at points A and B and stretched until its area is nearly zero. If it takes 0.210 s to close the loop, what is the magnitude of the average induced emf in it during this time interval?Explanation / Answer
a. Flux = BA = 0.3*0.082*0.11*1000 = 2.706 mWb
b. a) Flux = BA
8.6*10^-3 = B*3.14*(0.121)^2
B = 0.187 T
b) Flux = B.A = BAcos(0) = 0
c) Flux change = BA = 0.160*3.14*0.1^2 = 0.005024
flux change per uinit time = BA/t = 0.02392 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.