A 42,000kg train is moving at 2.8 m/s collides with a second train with mass 60,
ID: 1489086 • Letter: A
Question
A 42,000kg train is moving at 2.8 m/s collides with a second train with mass 60,000 kg moving at 0.90 m/s in the opposite direction on same track. They both come together. A. What is their speed after collision B. If collision time was 8.2x10^-3 s, find the average force exerted on the 60,000 train A 42,000kg train is moving at 2.8 m/s collides with a second train with mass 60,000 kg moving at 0.90 m/s in the opposite direction on same track. They both come together. A. What is their speed after collision B. If collision time was 8.2x10^-3 s, find the average force exerted on the 60,000 train A. What is their speed after collision B. If collision time was 8.2x10^-3 s, find the average force exerted on the 60,000 trainExplanation / Answer
As it is a elastic collision,speed of seperation = speed of approach.v2-v1/u1-u2=1
v2-v1/2.8-(-0.9)=1
that is v2-v1=3.7--------(Eqn 1)
also m(2.8)+m(-0.9)=m(v1+v2). (conservation of momentum)
solving we get,v1+v2=1.9---------(eqn 2)
from equations 1 and 2 ,
v1=0.9 m/s
v2=2.8 m/s
F =ma =m v/t = 60000* 2.8 *8.2 x10^-3 =1377.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.