A Block of ice weighing 3000N it\'s being lifted from the bottom of a pit with a
ID: 1489033 • Letter: A
Question
A Block of ice weighing 3000N it's being lifted from the bottom of a pit with a cable of negligible weight. The pit it's 90m deep. The ice melts as it is lifted, causing the weight to decrease at a rate of 8N per m of lift. How much work is required to lift the block of ice as it melts? A Block of ice weighing 3000N it's being lifted from the bottom of a pit with a cable of negligible weight. The pit it's 90m deep. The ice melts as it is lifted, causing the weight to decrease at a rate of 8N per m of lift. How much work is required to lift the block of ice as it melts?Explanation / Answer
F = 3000 - 8x where x is in metres.
W = integration F.dx
W = int (3000 - 8x) from 0 to 90
W = 3000x - 4x2 (x=0 to 90)
W = 27000 - 4*90*90
W= 237600 J.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.