5. If the densities of ice and seawater are 0.92x 10\'kg/m\' and 1,03x 10\'kg/m\
ID: 1488289 • Letter: 5
Question
5. If the densities of ice and seawater are 0.92x 10'kg/m' and 1,03x 10'kg/m' correspondingly Sx10'3gp correspondingly what percentage of the icebergs' 5aThree strings hold a block of mass M in place. as shown in Fig. 4.The string on the upper right pulls with a force of 150.0 N. The string on the lower right pulls with a force of 15.0 N Gravity points in the -y direction. (Ch. 5, p. 131). a) b) c) Draw free body diagram for mass M. What is the magnitude of the tension 7i in the string on the left? What is the mass M?Explanation / Answer
the system is in equilibrium so,
sum of horizontal forces = 0
Tl = T1 * cos(45) + T2 * cos(45)
Tl = 150 * cos(45) + 15 * cos(45)
Tl = 116.672 N
sum of vertical forces = 0
mg = 150 * sin(45) + 15 * sin(45)
mass m = 11.905 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.