A conducting rod whose length is 25.0 cm is placed on a U-shaped metal wire that
ID: 1488093 • Letter: A
Question
A conducting rod whose length is 25.0 cm is placed on a U-shaped metal wire that has a resistance R of 8.00 ohms as shown in the figure. the wire and the rod place in a constant magnetic field of strength 0.400T into the paper. An applied force moves the rod to the right with a constant speed of 6.00 m/s. A) what is the magnitude of the induced EMF in the wire? B) what is the magnitude and direction of the induced current in the wire? C)What is the applied force required to move the bar to the right with a constant speed of 6.00m/s? D) How much energy is dissipated by the 8.00 ohms resistor in 1 hour?
Explanation / Answer
A) induced EMF =BVL =0.4*6*0.25=0.6 V
B) induced current =induced EMF/R =0.6/8=0.075 amp in north
C) force =iL x B =0.075*0.25*0.4=0.0075 N
D) energy dissipated =i2Rt=(0.075)2*8*3600=162J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.