A centrifuge is a machine designed for the specific purpose of subjecting materi
ID: 1487366 • Letter: A
Question
A centrifuge is a machine designed for the specific purpose of subjecting materials to a sustained centrifugal force. The actual amount of centrifugal force, F, expressed in dynes (1 gram of force = 980 dynes) is given below, where S is in revolutions per minute (rpm), M is in grams, and R is in centimeters. An object revolving at the rate of 770 rpm in a circle with radius of 16 cm generates a centrifugal force that is approximately how many times that of gravity? (Round your answer to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
s = 770 rpm = 770*2*pi/60 = 80.63 rad/s
F = pi^2*80.63^2*M*0.16^2/900
F = 1.82M N = 1.82*M*10^5 dynes
weight W = M*g = M980 dynes
F/W = 185.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.