A team of engineers has been assigned the task of measuring the properties of a
ID: 1487179 • Letter: A
Question
A team of engineers has been assigned the task of measuring the properties of a new turbine of a jet engine. You have previously determined that the moment of inertia of the turbine is 2.6 kg m^2. The next job is to measure the frictional torque of the support. His plan is to run the turbine at a predetermined rotation speed, cutting power and measure the time it takes the turbine to reduce its rotational speed by 50%. Your data are as follows:
Rotatin (rpm) Time (s)
1500 19
1800 22
2100 25
2400 30
2700 34
Make an appropriate graph of the data and the slope of the best fit, determine the frictional torque.
Explanation / Answer
finding difficulty to upload the graph.
angular acceleration = (1800-1500)/(22-19)= 100 rpm/s= 10.46 rad/s^2
torque= moment of inertia x angular acceleration= 2.6 x 10.46= 27.22 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.