Sound (speed = 343 m/s) exits a diffraction horn Loudspeaker through a rectangul
ID: 1486926 • Letter: S
Question
Sound (speed = 343 m/s) exits a diffraction horn Loudspeaker through a rectangular opening like a small doorway. A person is sitting at an angle theta off to the side of a diffraction horn that has a width D of 0.072 m. This individual does not hear a sound wave that has a frequency of 11000 Hz. When she is sitting at an angle of theta/2, the frequency that she does not hear is different. What is this frequency? Sound (speed = 343 m/s) exits a diffraction horn Loudspeaker through a rectangular opening like a small doorway. A person is sitting at an angle theta off to the side of a diffraction horn that has a width D of 0.072 m. This individual does not hear a sound wave that has a frequency of 11000 Hz. When she is sitting at an angle of theta/2, the frequency that she does not hear is different. What is this frequency?Explanation / Answer
wavelength of sound wave, lamda = v/f
= 343/11000
= 0.03118 m
we know, condition for distructive interefrence, D*sin(theta) = m*lamda
for minimum angle m = 1
so, sin(theta) = lamda/D
= 0.03118/0.072
theta = sin^-1(0.03118/0.072)
= 25.6 degrees
in the second case, theta = 25.6/2
= 12.8 degrees
now use, sin(theta) = lamda/D
lamda = sin(theta)*D
= sin(12.8)*0.072
= 0.01595 m
so, f = v/lamda
= 343/0.01595
= 21502 hz <<<<<<<<---------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.