Through what minimum potential difference must an electron in an x-ray tube be a
ID: 1486338 • Letter: T
Question
Through what minimum potential difference must an electron in an x-ray tube be accelerated so at it can produce x-rays with a wavelength of 0.075 nm? A woman can read newspaper only when it is at a distance of 65 cm or more from her eyes that is the focal length of the corrective lenses for her in order to read newspaper at the distance for normal eyes? At the end of 120 days, the fraction of undecayed radioactive sample is 1/8 (or 12.5%) of an pure isotope. What fraction will remain undecaycd for another 80 days? Which of the following statement for photoelectric effect is correct?Explanation / Answer
The energy of a charged particle accelerated through potential difference =
E = q*V
E = h*c/
where
E is the energy of the photon,
c is the speed of light = 3.0 * 10^8 m/s
is the wavelength of the photon = 0.075 * 10^-9 m
q is charge of an electron = 1.6 x 10 19 C,
h is Planck Constant = 6.62 * 10^34
Substituing Value-
q*V = h*c/
(1.6 x 10 19 ) * v = (6.62 * 10^34 * 3.0 * 10^8)/(0.075 * 10^-9)
Solving for v
v = 16.5 kV
Correct Option - (A)
Please post seperate questions in seperate post
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.