Two astronauts, Hans and Dexter, are on a spacewalk floating at rest next to the
ID: 1486117 • Letter: T
Question
Two astronauts, Hans and Dexter, are on a spacewalk floating at rest next to their space vehicle. They argue and Hans shoots Dexter with a handgun. The bullet has a mass of 0.015 kg and a muzzle velocity of 250 m/s. Hans now finds himself drifting away from the spacecraft
a.) Hans and his spacesuit have a mass of 200 kg. how fast is he drifting away
b.) Hans only had one bullet, but he is holding a gun that has a mass of 1.1 kg. how fast must he throw it to stop drifting away from the spacecraft?
c.) Meanwhile, on earth, a solid cylinder of mass 5kg rolls without slipping toward a hill with a velocity of 5 m/s. how high up the hill will the cylinder roll?
Explanation / Answer
USING LAW OF conservation of momentum
momentum of the bullet + momentum of hans and spacesuit = 0
(m1*u1)+(m2*u2) = 0
u2 = (-m1*u1)/m2 = (-0.015*250)/200 = -0.01875
hans and spacecraft has a velocity 0.01875 m/s in the opposite direction to bullet
B) momentum of hans and spacecraft + momentum of the gun = 0
(200*0.01875) = (1.1*V)
V = 3.4 m/s
C) 0.5*m*v^2 = m*g*h
hight h = 0.5*v^2/g = (0.5*3.4*3.4)/9.81 = 0.589 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.