A high-speed flywheel in a motor is spinning at 500 rpmwhen a power failure sudd
ID: 1486002 • Letter: A
Question
A high-speed flywheel in a motor is spinning at 500 rpmwhen a power failure suddenly occurs. The flywheel has mass 35.0 kg and diameter 73.0 cm . The power is off for 27.0 s and during this time the flywheel slows due to friction in its axle bearings. During the time the power is off, the flywheel makes 180 complete revolutions.
Part A
At what rate is the flywheel spinning when the power comes back on?
Part B
How long after the beginning of the power failure would it have taken the flywheel to stop if the power had not come back on?
Part C
How many revolutions would the wheel have made during this time?
Explanation / Answer
initial angular speed = wo = 500 rpm = 500*(2pi/60) = 52.35 rad/s
displacement = 180*2*pi rad
displacement = average velocity*time
180*2*pi = (52.35+w1)*27/2
w1 = 31.43 rad/s = 300 rpm <<-answer
B)
angular acceleration alpha = (w1-wo)/t = (31.43-52.35)/27 = -0.775 rad/s^2
final velocity w2 = 0
w2 = wo + alpha*T
0 = 52.35 - 0.775*T
T = 67.55 s <<<----answer
C)
theta = (w2+wo)*T/2
theta = 52.35*67.55/2 = 1768.12 rad
theta = 1768.12/2pi = 281.4 revolutions <--------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.