An 150 Wan light bulb sold at Public is designed to operate a When connected to
ID: 1485896 • Letter: A
Question
An 150 Wan light bulb sold at Public is designed to operate a When connected to this voltage of 120 V. When connected to this voltage: what current is circulating through the bulb's filament? what is the resistance of the filament? what is the cost of operating the light bulb as a "thieve chaser" during a whole month vacation (30 days ) if FPL charges 9 cents the KWH (kilowatt-hour)? Is the resistance calculated in part (b) applicable when the bulb if fully illuminated? when it is not lighted at all?Explanation / Answer
P =150 W, V=120 V
(a) P =VI
I = 150/120 =1.25 A
(b) From ohms law
V =IR
R = 120/1.25 =96 ohm
c) P = Q/t
Q =Pt =150 *30*24/1000 =108 kWh
9 cents per 1 kwh
total Cost for operating light bulb = 9*108 = 972 cents
d)
1) No
2) Yes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.