The oscillatory motion of a horizontal spring mass system is described by the fo
ID: 1485327 • Letter: T
Question
The oscillatory motion of a horizontal spring mass system is described by the following equation: x(t) = (0.09m) sin(2 t/(0.92s) + /4). The mass is 1.3kg mass and the spring constant is 36N/m.
(a) Find the maximum speed (in m/s)
(b) Find the position of the mass at t = 0.32s in meters.
(c) Find the speed of the mass at t = 0.32s in m/s
(d) Find the spring potential energy of the system at t = 0.32s in Joules.
(e) Find the mechanical energy of the system relative to the equilibrium position at t = 0.32s in Joules.
Use 10 N/kg for g.
Explanation / Answer
m =1.3 kg , k =36 N/m
x(t) = (0.09m) sin(2 t/(0.92s) + /4)
(a) at t= 0 we get maxium speed
v(t) = (0.09)(2 /(0.92s)
v = 0.09*(2*3.14/0.92)
v =0.61435 m/s
b) at t=0.32
x(t) = (0.09)sin[ (2*3.14*0.32)/(0.92) +/4)
x(t) =0.09 sin[2.9693478]
x(t) = 0.0154 m
c) v(t) =dx/dt
v(t) = (0.09)(2 /(0.92s) cos(2 t/(0.92s) + /4)
v(t) = 0.6053 m/s
c) U =(1/2)kx^2
U = 0.5*36*0.0154*0.0154
U = 0.00427 J
d) K= (1/2)mv^2
K =(0.5*1.3*0.6053*0.6053)
K = 0.2382 J
E = U+K = 0.2382 + 0.00427
E =0.24247 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.