5) A 2 kg mass on the 2m ramp is allowed to slide on frictionless surface and co
ID: 1484941 • Letter: 5
Question
5) A 2 kg mass on the 2m ramp is allowed to slide on frictionless surface and collide elastically with 9kg mass. After collision, the two masses travel in together.
a) What is the P.E. of 2kg mass on 2m ramp? ?(Hint: P.E. = mgh)
P.E. = mgh = 2kg *9.8m/s2 * 2m = 39.2 J
b) What is the velocity of the 2kg mass at the bottom of the ramp before collision?(Hint: K.E. = ½ m V2)
mgh = K.E. = ½ m V2 = 39.2 J V = = 6.26 m/s
I understand part A but I don't know how they got 6.26 m/s for the velocity. Could someone please help?
Explanation / Answer
See ,
Initial P.E of 2 Kg Mass = m*g*h
P.Ein = 2*9.8 * 2
P.E in = 39.2 J
Initial K.E = 0
Now, When Mass reaches bottom of the ramp -
Final P.E = 0
Final KE = 1/2 * m*V^2
Using Energy Conservation -
P.Ein + K.Ein = P.Efin + K.Efin
39.2 + 0 = 0 + 1/2 * m*v^2
39.2 = 1/2 * 2 * v^2
v = 6.26 m/s
So Just before Collision, 2 kg mass has a velocity of 6.26 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.