Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Near the equator, where the earth\'s magnetic field is horizontal and has a magn

ID: 1484923 • Letter: N

Question


Near the equator, where the earth's magnetic field is horizontal and has a magnitude of 5.50 mT, there is a 4.00 m long vertical wire carrying a current of 2.00 A upward, toward the sky. What is the magnitude and direction of the magnetic force on this wire? An electron and a proton are moving in a uniform magnetic field (e = 1.602 Times 10^-19 C). When the proton is moving with a speed of 300 m/s in the + x direction it experiences a magnetic force of 1.44 Times 10^-16 N in the + z direction. When the electron is moving with a speed of 200 m/s in the +y direction it experiences a force of 6.41 Times 10^-17 N in the +z direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field? A very long straight wire carrying a current of 5.00 A to the right has a negative point charge q = -6.00 mu C above it which is moving to the right with a speed v = 40.0 km/s, as shown in the figure to the right. Point P is midway between the wire and the point charge, where d = 5.00 cm. What is the magnitude and direction of the magnetic force on the negative point charge?

Explanation / Answer

8)
F = L*(IxB)
Direction is given by cross product of I and B
I is up
B is horizontal
then IxB will be vertical

direction = vertical

F = L*(IxB)
= 4 * (2*5.5*10^-3)
= 0.044 N

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote