A simple pendulum with mass m = 2 kg and length L = 2.67 m hangs from the ceilin
ID: 1484897 • Letter: A
Question
A simple pendulum with mass m = 2 kg and length L = 2.67 m hangs from the ceiling. It is pulled back to an small angle of = 11° from the vertical and released at t = 0.
1)What is the period of oscillation?
s
2)What is the magnitude of the force on the pendulum bob perpendicular to the string at t=0?
N
3)What is the maximum speed of the pendulum?
m/s
4)What is the angular displacement at t = 3.77 s? (give the answer as a negative angle if the angle is to the left of the vertical)
°
5)What is the magnitude of the tangential acceleration as the pendulum passes through the equilibrium position?
m/s2
6)What is the magnitude of the radial acceleration as the pendulum passes through the equilibrium position?
m/s2
Explanation / Answer
m=2kg, L=2.67m theta =11 deg
1) time period T = 2pi sqrt(L/g)
T = 2*3.14 sqrt(2.67/9.8)
T = 3.27 S
2) the magnitude of the force on the pendulum
bob perpendicular to the string at t=0 is
F = mgsin(theta)
F = 2 * 9.8 * sin(11)
F = 3.74 N
3) maximum speed v_max = sqrt[2gl(1-cos(theta))]
v_max = sqrt[2*9.8*2.67(1-cos(11))]
v_max = 0.96 m/s
4) angular displacement theta = 2pi*t/T
theta = 2*3.14*3.77/3.27
theta = 7.2 degree
5) The velocity is maximum at equilibrium position
so the tangential acceleration is zero
6) radial acceleration a = 2g(1-cos(theta))
a = 2*9.8(1-cos(11))
a = 0.36 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.