You decide to jump from a cliff and fall onto a safety net. A loudspeaker at the
ID: 1484381 • Letter: Y
Question
You decide to jump from a cliff and fall onto a safety net. A loudspeaker at the base of the cliff emits a pure tone of 3000 Hz. How far have you fallen when at the instant you hear the frequency of the tone as 3218.0 Hz? The speed of sound is 343 m/s. You decide to jump from a cliff and fall onto a safety net. A loudspeaker at the base of the cliff emits a pure tone of 3000 Hz. How far have you fallen when at the instant you hear the frequency of the tone as 3218.0 Hz? The speed of sound is 343 m/s.Explanation / Answer
fo=fs(1+vo/v) is correct. b)31.7 m
solve for vo = 24.9m/s
v=g x t, t=2.54s
y=1/2 g t^2 = 31.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.