A 200 loop coil of cross sectional area 8.5 cm^2 lies in the plane of the page A
ID: 1484225 • Letter: A
Question
A 200 loop coil of cross sectional area 8.5 cm^2 lies in the plane of the page An external magnetic field of 0.060 T is directed out of the plane of the page. The external field decreases to 0.020 T in 12 milliseconds. What is the magnitude of the change in the external magnetic flux enclosed by the coil? What is the magnitude of the average voltage induced in the coil as the external flux is changing? If the coil has a resistance of 4.0 ohms, what is the magnitude of the average current in the coil?Explanation / Answer
(a) = B * A
=(0.02 -0.06) *8.5 x 10^-4
= - 3.4 x 10^-5 Wb
(b) = - N /t
= -200 * - 3.4 x 10^-5/12 x 10^-3
= 0.567 volts
(c) i = /R = 0.567/4 = 0.142 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.