17. A tank contains mercury to a depth of 10:0 cm with water to a depth of 23:0
ID: 1484092 • Letter: 1
Question
17. A tank contains mercury to a depth of 10:0 cm with water to a depth of 23:0 cm áoating on top. What is the gauge pressure at the bottom of the tank? (Hg = 13:6 g=cm3 ) a. 18:0 kP a b. 7:2 kP a c. 15:6 kP a d. 10:0 kP a e. 5:5 kP a
18. The automobile lift in a garage is operated by air pressure. If the piston diameter is 25 cm and the pressure is 1100 kP A, what is the mass of the largest vehicle that can be raised? a. 910 kg b. 2100 kg c. 5500 kg d. 7200 kg e. None of the above
19. An aluminum block is weighed in air and found to have a mass of 224 g. When immersed in an unknown liquid its apparent mass is 133 g. What is the density of the unknown liquid? (Al = 2:71 g=cm3 ) a. 0:89 g=cm3 b. 1:1 g=cm3 c. 0:97 g=cm3 d. 1:5 g=cm3 e. 1:3 g=cm3
20. A tank Ölled with water has a small hole 4:3 m below the water level. What is the velocity of the water as it áows from the hole? a. 5:8 m=s b. 7:8 m=s c. 17:6 m=s d. 13:5 m=s e. 9:2 m=s
Please answer and show all of your work, will rate highly. thank you
Explanation / Answer
17) Correct option is (c)
hm =10 cm, hw =23 cm , g=9.8 m/s^2,
density of mercury dm =13.6 g/cm^3
density of water dw =1 g/cm^3
Pw = Pa + dw*g*hw
Pm = Pw +dm*g*hm =Pa + dw*g*hw +dm*g*hm
gauge pressure Pm -Pa = dw*g*hw +dm*g*hm
= 9.8(1000*0.23+ 13600*0.1) =15600 Pa
gauge pressure =15.6 kPa
18) Correct option is (c)
P = 1100 kPa, d = 25 cm , g =9.8 m/s^2
F =P*A
m g =P*A
m = (P*pi*d^2)/4g = (1100*1000*3.14*0.25*02.5)/(4*9.8)
m = 5500 kg
19) correct option is (b)
density = mass/volume
V = m/d = 224/2.71 =82.66 cm^3
weight loss = Buounat force =weight of displaced liquid
(ma -mL)g = mL*g
(224 - 133)*g = dL*g*(82.66)
dL =1.1 g/cm^3
20) correct option is (e)
h =4.3 m
v =[2gh]^1/2
v = [2*9.8*4.3]^1/2
v = 9.2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.