Automobile experts will often times refer to a car\'s \"0 to 60 times\", the tim
ID: 1483795 • Letter: A
Question
Automobile experts will often times refer to a car's "0 to 60 times", the time it takes for a car to go from rest to 60 miles/hour, when talking about how powerful its engine is. For example, the 2002 Dodge viper Hennessey Venom's "0 to 60 times" is about 2.2 seconds. What is the acceleration of this car in m/s^2? Next, compare the car's acceleration to that of gravity? Write your answer as a percentage compared to Earth's g. If you had a cat able to accelerate at 1 g, what would its "0-to 60 time" be?Explanation / Answer
final velocity reached in 2.2 s= 60 miles/hr= 60 x 1.609= 96.54 km/hr= 96.54 x 5/18= 26.81 m/s
If a= acceleration
vf=0 + at
so, 26.81 = a x2.2
so, a= 12.18 m/s^2
this is a % of 12.18/9.8 x 100 %= 124.38% of g
so, 96540 = 1/2 x a x 2.2^2
so, a= 39892.56 m/s^2
this is a % of g= 39892.56
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.