Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A stuntman swings from the end of a 4.10m rope along the arc of a vertical circl

ID: 1483571 • Letter: A

Question

A stuntman swings from the end of a 4.10m rope along the arc of a vertical circle. If his mass is 72.5kg, find the tension in the rope required to make him follow his circular path, assuming assuming he starts he starts from rest when the rope is horizontal: A) at the beginning of his motion. B) at the bottom of his arc. A stuntman swings from the end of a 4.10m rope along the arc of a vertical circle. If his mass is 72.5kg, find the tension in the rope required to make him follow his circular path, assuming assuming he starts he starts from rest when the rope is horizontal: A) at the beginning of his motion. B) at the bottom of his arc. A) at the beginning of his motion. B) at the bottom of his arc.

Explanation / Answer

a) T = 0

b)

Decrease of PE = 72.5*9.8*4.1


Increase of KE = 0.5*72.5*v^2


Increase of KE = Decrease of PE


0.5*72.5*v^2 = 72.5*9.8*4.1


v = 8.96 m/s


Tension = mg + mv^2/L

T = (72.5*9.8)+(72.5*80.36/4.1)

T = 2131.5 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote