An ice cube of mass 50.0 g can slide without friction up and down a 25.0 degree
ID: 1483213 • Letter: A
Question
An ice cube of mass 50.0 g can slide without friction up and down a 25.0 degree slope. The ice cube is pressed against a spring at the bottom of the slope, compressing the spring 0.100 m . The spring constant is 25.0 N/m . When the ice cube is released, how far will it travel up the slope before reversing direction?
Identify the initial and final gravitational potential energies.
Enter your answers, separated by a comma, in terms of some or all of the variables m, k, x, d, , and the acceleration due to gravity, g.
Identify the initial and final elastic potential energies.
Enter your answers, separated by a comma, in terms of some or all of the variables m, k, x, d, , and the acceleration due to gravity, g.
Explanation / Answer
here,
mass of the cube , m = 0.05 kg
angle , theta = 25 degree
compression in the spring , x = 0.1 m
spring constant , k = 25 N/m
let it travel d distance up the slope,
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 = m * g * d * sin(theta)
0.5 * 25 * 0.1^2 = 0.05 * 9.8 * d*sin(25)
d = 0.6 m
the distancxe travelled up the incline is 0.6 m
taken base of the incline be zero level
the initial gravitational potential energy is zero
the final gravitational potential energy is m*g*d*sin(theta)
the initial elastic potential energy , E = 0.5 * k *x^2
the final elastic potential energy is 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.