A uniform disk has a mass of 2.1 kg and a radius of 0.45 m. The disk is mounted
ID: 1483136 • Letter: A
Question
A uniform disk has a mass of 2.1 kg and a radius of 0.45 m. The disk is mounted on
frictionless bearings and is used as a turntable. The turntable is initially rotating at 50
rpm. A thin-walled hollow cylinder has twice the mass and half the radius as the disk. It
is released from rest, just above the turntable, and on the same vertical axis. The hollow
cylinder slips on the turntable for 0.20 s until it acquires the same final angular velocity
as the turntable. (I_disk=0.5MR2
, I_cylinder=MR2
)
What is the final angular velocity of the disk in rpm?
Explanation / Answer
by conservation of momentum
initial momentum = final momentum
iniital momentum = I_disk * initial angular velocity
iniital momentum = 0.5 * mass * radius^2 * initial angular velocity
50 rpm = 5.2359 rad/sec
iniital momentum = 0.5 * 2.1 * 0.45^2 * 5.2359
final momentum = (I_disk + I_cylinder) * final angular velocity
final momentum = (0.5 * 2.1 * 0.45^2 + 2 * 2.1 * (0.45 / 2)^2) * final angular velocity
0.5 * 2.1 * 0.45^2 * 5.2359 = (0.5 * 2.1 * 0.45^2 + 2 * 2.1 * (0.45 / 2)^2) * final angular velocity
final angular velocity = 2.61795 rad/sec or 24.99 rpm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.