You throw a stone vertically upward from the roof of n building with a velocity
ID: 1482752 • Letter: Y
Question
You throw a stone vertically upward from the roof of n building with a velocity of 47 m/s and lands the ground after 11.9 sec. What is the height of the building? Assume g = 10 m/s^2. A 10 N force has an angle of o degree with x avis and another force 5 N has an angle of 60 degree with x axis. If you want to add these sectors what is the total x component? You drive 5 miles in 5 min to east, then 20 miles in 20 min to south. 3 miles in 3 min in west and finally 5 miles in 5 min to the north to reach the school What is the average velocity in this trip? You throw a stone vertically upward from the roof of an 49 m tall building with a velocity of 45 m/s- How long after the stone will Land the ground? [Assume g = 10 m/s2) You throw a stone vertically upward from the roof of an 80 m tall building with a velocity of 50 m/s. At what velocity, the stone will hit the ground? [Assume g = 10 m/s2]Explanation / Answer
Q8) Taking upward direction as positive. Let h be the height of the building. The stone starts at the top of the building and finally lands on the ground, so displacement = - h ( - sign because displacement is downwards)
u = 47m/s; t = 11.9 s ; a = -10 m/s2 ( gravity acts downwards)
s = ut + 1/2 a t2
-h = 47*11.9 - 1/2 * 10 * 11.92
h = 148.75m
Q9) 10 N force is along x axis so its x compnent = 10N
x component of 5 N force = 5 cos 60 = 2.5 N
Total x component = 10+2.5 = 12.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.