2) A short rectangular coil with 20 turns and sides of 30 cm and 50 cm has a res
ID: 1482410 • Letter: 2
Question
2) A short rectangular coil with 20 turns and sides of 30 cm and 50 cm has a resistance of 4 and the end of its last turn is electrically connected to the beginning of its first turn (the coil is short -circuited). The coil is initially in a region with a uniform magnetic field of 0.7 T, which is directed perpendicularly to the plane of the coil. Then within 0.3 s the direction of the magnetic field is reversed and its magnitude becomes 0.5 T. What is the average magnitude of current in the coil (in SI units) during these 0.3 sec?
A) 12 B) 3.0 C) 0.15 D) 1.75 E) 0.5
Explanation / Answer
The flux initially linking the coil, area A, is = NBA. After the rotation there is no flux linking the coil, so the flux change is then = NBA. The magnitude of the average induced voltage
Vind=t=IR=Rqt
where I is the average current and q is the total charge that flows. We see that q = /R and so:
q = NBA/R = 20 × 1.2T × 0.3m × 0.5m /4.0 = 0.9C
then current=q /t =0.9/0.3 =3 Amp (option (B))
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.