Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a) To fill a child\'s backyard inflatable wading pool you use a garden hose with

ID: 1481683 • Letter: A

Question

a) To fill a child's backyard inflatable wading pool you use a garden hose with a diameter of 2.9 cm. Water flows from this hose with a speed of 1.3 m/s. How long will it take to fill the pool to a depth of 35 cm if it is circular and has a diameter of 3.9 m?
min
b) If there is a section of the hose where the diameter decreases to 1.16 cm, what is the speed of the water in this section?
m/s
a) To fill a child's backyard inflatable wading pool you use a garden hose with a diameter of 2.9 cm. Water flows from this hose with a speed of 1.3 m/s. How long will it take to fill the pool to a depth of 35 cm if it is circular and has a diameter of 3.9 m?
min
b) If there is a section of the hose where the diameter decreases to 1.16 cm, what is the speed of the water in this section?
m/s
a) To fill a child's backyard inflatable wading pool you use a garden hose with a diameter of 2.9 cm. Water flows from this hose with a speed of 1.3 m/s. How long will it take to fill the pool to a depth of 35 cm if it is circular and has a diameter of 3.9 m?
min
b) If there is a section of the hose where the diameter decreases to 1.16 cm, what is the speed of the water in this section?
m/s
a) To fill a child's backyard inflatable wading pool you use a garden hose with a diameter of 2.9 cm. Water flows from this hose with a speed of 1.3 m/s. How long will it take to fill the pool to a depth of 35 cm if it is circular and has a diameter of 3.9 m?
min
b) If there is a section of the hose where the diameter decreases to 1.16 cm, what is the speed of the water in this section?
m/s

Explanation / Answer

R= 3.9m m = 0.0195m , r= 2.9cm/2 = 1.45cm = 0.0145m, h= 35cm = 0.35m , v= 1.3m/s

Volume of water in the pool = rate of volume of water from the pipe*time

V  = A*v*t

R^2*h  = r^2*v*t

t= (R^2*h)/(r^2*v) = (R^2*h)/(r^2*v) =

t = (3.9^2*0.35)/(0.0145^2*1.3) = 19477s = (19477/60) min = 324min =  5.4 hr

b) r1= 2.9cm/2 = 1.45cm = 0.0145m , r2= 1.16cm/2 = 0.0058m , v1= 1.3 m/s

Use equation of continuity,

A1v1=A2v2 =

v2 = v1*(A1/A2) = v1*[(r1^2)/(r2^2)] = v1*(r1^2/r2^2) = 1.3*(0.0145^2/0.0058^2) = 8.13m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote