The gate in the figure below, which is 2.00 m wide and 1.00 m tall, is supported
ID: 1481429 • Letter: T
Question
The gate in the figure below, which is 2.00 m wide and 1.00 m tall, is supported by hinges and a guy wire. Find the torque resulting from each of the following forces about an axis through point P. (Torque is positive if its direction is counterclockwise and negative if its direction is clockwise.) F1 = 62.2 N F2 = 86.5 N F3 = 180 N F4 = 100 NThe gate in the figure below, which is 2.00 m wide and 1.00 m tall, is supported by hinges and a guy wire. Find the torque resulting from each of the following forces about an axis through point P. (Torque is positive if its direction is counterclockwise and negative if its direction is clockwise.)
F1 = 62.2 N F2 = 86.5 N F3 = 180 N F4 = 100 NExplanation / Answer
Here , About point P
torque of F1 ,
T1 = F1 * d * sin(10)
T1 = F1 * 0 * sin(10)
T1 = 0 N.m
the torque due to F1 about P is 0 N.m
-----------------------------
Torque of F2
T2 = F2 * w * sin(30)
T2 = 86.5 * 2 * sin(30)
T2 = 86.5 N.m
the torque due to F2 about P is 86.5 N.m
---------------------
for the torque T3
T3 = - F3 * W/2
T3 = -180 * 2/2
T3 = -90 N.m
the torque due to F3 is -90 N.m
------------------
for the torque due to F4
T4 = F4 * L * sin(37)
T4 = 100 * 1 * sin(37)
T4 = 60.2 N.m
the torque of F4 due to point P is 60.2 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.