11) Mickey, a daredevil mouse of mass 0.0205 kg, is attempting to become the wor
ID: 1480925 • Letter: 1
Question
11) Mickey, a daredevil mouse of mass 0.0205 kg, is attempting to become the world's first "mouse cannonball." He is loaded into a spring-powered gun pointing up at some angle, and is shot into the air. The gun's spring has force constant of 99.7 N/m and is initially compressed a distance of 0.131 m from its relaxed position. If Mickey has a constant horizontal speed of 2.01 m/s while he is flying through the air, how high above his initial location in the gun does Mickey soar? Take g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
Let height be h m
UsE:
Initial spring potential energy = kintic energy + gravitaional potential energy
0.5*K*x^2 = 0.5*m*v^2 + m*g*h
0.5*99.7*(0.131)^2 = 0.5*(0.0205)*2.01^2 + (0.0205) *9.81*h
0.855 =0.0414 + 0.2011*h
h = 4.05 m
Answer: 4.05 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.