I don\'t need the answer I just want to know what type of problem this is and th
ID: 1480323 • Letter: I
Question
I don't need the answer I just want to know what type of problem this is and the physics behind it. ort a 12.0kg sign attached to one end. A light horizontal supporting cable is also attached at the same 1. (30 pts.) A uniform beam of length 3.00 m and mass 4.00 kg is used to support a 12-0 ke point as the sign as shown in the figure. The other end of the beam i with a bolt. is attached to a building Uncle Lou's PUB 60° fau Calculate the tension in the cable and the force exerted by the attachment to the building on the beam.Explanation / Answer
Let
m = 4 kg
M = 12 kg
L = 3 m
As the beam is in equilibrium, bet force and net torque actinjg on th beam must be zero.
Let T is the tension in the string.
Apply net torque about support = 0
T*L*sin(90-60) - m*g*(L/2)*sin(60) - M*g*L*sin(60) = 0
T*sin(30) - 4*9.8*0.5*sin(60) - 12*9.8*sin(60) = 0
T = (4*9.8*0.5*sin(60) + 12*9.8*sin(60))sin(30)
= 59.4 N <<<<<<----------Answer
Let Fx and Fy are the force exrted by the supprot on the beam.
Apply, Fnetx = 0
Fx - T*cos(30) = 0
Fx = T*cos(30)
= 59.4*cos(30)
= 51.4 N <<<<<<----------Answer
Apply, Fnety = 0
Fy - m*g - M*g = 0
Fy = (m+M)*g
= (4 + 12)*9.8
= 156.8 N <<<<<----------Answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.