A welder using a tank of volume 7.70×10 2 m3 fills it with oxygen (with a molar
ID: 1480294 • Letter: A
Question
A welder using a tank of volume 7.70×102 m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.05×105 Pa and temperature of 39.0 C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 20.8 C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 1.90×105 Pa .
Part A
Find the initial mass of oxygen.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the mass of oxygen that has leaked out.
SubmitMy AnswersGive Up
A welder using a tank of volume 7.70×102 m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.05×105 Pa and temperature of 39.0 C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 20.8 C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 1.90×105 Pa .
Part A
Find the initial mass of oxygen.
m = kgSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the mass of oxygen that has leaked out.
m = kgSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
initial pressure = 101325+3.05×105 Pa
final pressure = 101325+1.90×105 Pa
initially applying ideal gas equation
PV = nRT
(101325+3.05×105) *(7.70×102) = (M/32) 8.3144598* (273+39)
m = 385.945174818 gm
finally
(101325+1.90×105 ) *(7.70×102) = (m/32) 8.3144598* (273+20.8)
m =293.854691854 gm
mass of oxygen that has leaked out. = 385.945174818 gm -293.854691854 gm
=92.090483 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.