A person driving at v = 17 m/s crosses the line connecting two radio transmitter
ID: 1479582 • Letter: A
Question
A person driving at v = 17 m/s crosses the line connecting two radio transmitters at right angles, as shown in the figure (d1 = 540 m and d2 = 180 m). The transmitters emit identical signals in phase with each other, which the driver receives on the car radio. When the car is at point A the radio picks up a maximum net signal.
(a) What is the longest possible wavelength of the radio waves?
m
(b) How long after the car passes point A does the radio experience a minimum in the net signal? Assume that the wavelength has the value found in part (a).
Explanation / Answer
part A) d1 - d2 = 540 - 180 = 360m=m*lambda
for the longest possible wavelength of the radio waves,m=1
lambda=360m
Part b) : Part b i will do tomorrow as my net connection has been cut down now.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.