Delivery trucks that operate by making use of energy stored in a rotating flywhe
ID: 1479478 • Letter: D
Question
Delivery trucks that operate by making use of energy stored in a rotating flywheel have been used in Europe. The trucks are charged by using an electric motor to get the flywheel up to its top speed of 186- rad/s. One such flywheel is a solid, homogeneous cylinder with a mass of 460 kg and a radius of 1.0 m. What is the kinetic energy of the flywheel after charging?
Processing your submission ...
If the truck operates with an average power requirement of 7.0kW, for how many minutes can it operate between chargings?
Processing your submission ...
Tries 0/10Explanation / Answer
KE=(1/2)*I*w^2
w=186- rad/s.
I=?
I=.5mr^2
=.5(460)(1.0)^2
=230
What is the kinetic energy of the flywheel after charging
Now plug that into the equation for KE
KE=.5(230)(186*pi)^2
=3.9266x10^7 J
If the truck operates with an average power requirement of 7.0kW, for how many minutes can it operate between chargings
Since 1 J = 1 kg·m^2/s^2
and 1W = 1 kg·m^2/s^3,
=3.9266*10^7/7000 = 5609.42
= 5609.42 / 60
=93.49 min.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.