The intensity at a certain distance from a bright light source is 6.40 W/m2 . Pa
ID: 1478594 • Letter: T
Question
The intensity at a certain distance from a bright light source is 6.40 W/m2 .
Part A
Find the radiation pressures (in pascals) on a totally absorbing surface and a totally reflecting surface.
Answer in the order indicated. Separate the answers with a comma.
Correct
Term 2: Significant Figures Feedback:Your answer 4.26108 = 4.26×108 Pawas either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part.
Part B
Find the radiation pressures (in atmospheres) on a totally absorbing surface and a totally reflecting surface.
Answer in the order indicated. Separate the answers with a comma.
2.15•1016,43.1•1014
Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining
Term 2: Not quite. Check through your calculations; you may have made a rounding error or used the wrong number of significant figures.
Pabs,Pref= 2.13×108,4.27×108 PaExplanation / Answer
The pressure from light for a surface that totally absorbs the light (all of the momentum of the light is transferred to the surface and the surface is perpendicular to the light) is given by:
P = E/c
where P is the pressure, E is the energy density of the light ( 6.4 W/m^2) and c is the speed of light
Pabs = 6.4/(3*10^8)
=2.1333 *10^-8 pa
= 2.133 * 10^-8 *9.86923 * 10^-6 atm
Pabs=2.105*10^-13 atm
For a surface that reflects the light completely, in order to conserve momentum (if the light had momentum MO and it was completely reflected, then it will have momentum -MO since the direction of the momentum vector is reversed. This means a total of 2MO must have been transferred to the surface. So the pressure exerted must be multiplied by 2. Therefore
Pref = 2E/c
= 2*6.4 /(3*10^8)
=4.266*10^-8 pa
= 4.266*10^-8 *9.86923 * 10^-6 atm
Pref=4.2108 *10^-13 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.