A wheel 1.60 m in diameter lies in a vertical plane and rotates about its centra
ID: 1478375 • Letter: A
Question
A wheel 1.60 m in diameter lies in a vertical plane and rotates about its central axis with a constant angular acceleration of 3.55 rad/s2. The wheel starts at rest at t= 0, and the radius vector of a certain point P on the rim makes an angle of 57.3° with the horizontal at this time. At t = 2.00 s, find the following.
(a) the angular speed of the wheel
rad/s
(b) the tangential speed of the point P
m/s
(c) the total acceleration of the point P
(d) the angular position of the point P
rad
Explanation / Answer
here,
diameter of the wheel , d = 1.6 m
radius , r = 0.8 m
angular accelration , a = 3.55 rad/s^2
(a)
at t = 2 s
let the angular speed be w
w = w0 + a*t
w = 0 + 3.55 * 2
w = 7.1 rad/s
the angular speed of the wheel is 7.1 rad/s
(b)
the tangential speed at point P , v = r * w
v = 0.8 * 7.1
v = 5.68 m/s
the tangential speed at point P is 5.68 m/s
(c)
centripital accelration , ac = v^2/r
ac = 5.68^2 /0.8
ac = 40.33 m/s^2
the total accelration , at = sqrt( ac^2 + a^2)
at = sqrt( 40.33^2 + 3.55^2)
at = 40.48 m/s^2
the total accelration is 40.48 m/s^2
theta = arctan(40.48/3.55)
theta = 84.99 degree
the direction is 84.99 degree to the radius of point P
(d)
distance covered , theta = 0 + 0.5 * a * t^2
theta = 0 + 0.5 * 3.55 * 2^2
theta = 7.1 rad
theta = 407 degree
the total angle , theta' = theta + 57.3 degree
theta' = 464.31 degree
theta' = 8.09 rad
and the angular position of point P is 1.82 rad from the horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.