A particular car engine operates between temperatures of 450°C (inside the cylin
ID: 1478151 • Letter: A
Question
A particular car engine operates between temperatures of 450°C (inside the cylinders of the engine) and 20°C (the temperature of the surroundings).
The maximum possible efficiency is 59.5%
With this maximum efficiency, determine how much heat must be obtained by burning fuel in the car's engine to accelerate a 1500 kg car from rest to a speed of 100 km/h (neglect resistive forces).
The answer is 9.73 x 10^5
Please explain
I found that 100 km/h is 27.78 m/s so the work would be the change in kinetic energy:
1/2mv^2=1/2 x 1500kg x 27.78^2 = 578,796.3 J
I don't know where to go from here...
Explanation / Answer
578,796.3 J is required heat but engine has to produce more because its efficiency is 59.5 only so let required heat production be x then
x * 59.5 /100 = 578796.3
x = 972766.890756
= 9.73 *10^5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.