A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high v
ID: 1476826 • Letter: A
Question
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities. The basic mechanism of acceleration is relatively simple and can be illustrated in the following example. A metal rod of mass 40.0 g and electrical resistance 0.200 rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance. The rails are a distance L = 10.0 cm apart. (Figure 1) The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of V = 5.00 V .
The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins to slide when the field reaches the value B = 7.84×102 T . Assume that the rod has a slightly flattened bottom so that it slides instead of rolling. Use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Find s, the coefficient of static friction between the rod and the rails.
Explanation / Answer
Solution: From the question we have
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities
A metal rod of mass 40.0 g and electrical resistance 0.200 rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance.
The rails are a distance L = 10.0 cm apart.
The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of V = 5.00 V .
The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins to slide when the field reaches the value B = 7.84×102 T
To find:Find s, the coefficient of static friction between the rod and the rails.
Current I in the rod = V/R = 5/0.2 = 25 A
Length through which B crosses = 0.08 m
Magnetic field B = 7.35e-2 (No unit is given)
Force acting on the rod = ILB = 25*0.1*7.84×102 T = 0.196 N (v=IR=I=V/R=5/0.2=25 A
Frictional force = mg
Net force = 0.196 - mg = 0 when motion just begins.
= 0.196 / (0.04*9.8) = 0.5 ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.