A heat engine carries 3.20 mol of an ideal monatomic gas around the cycle shown
ID: 1475905 • Letter: A
Question
A heat engine carries 3.20 mol of an ideal monatomic gas around the cycle shown in the figure. Process 1-2 takes place at constant volume and takes the gas from 300 K to 600 K, process 2-3 is adiabatic and takes the gas from 600 K to 455 K, and process 3-1 takes place at a constant pressure and returns the gas to 300 K.
Compute the heat Q for the whole cycle.
Calculate the work done by the gas for the cycle. Compute the change in internal energy DeltaE for the cycle as a whole.
If the initial pressure at point 1 is 3.4 atm, find the pressure at point 2 in atm.
If the initial pressure at point 1 is 3.4 atm, find the volume at point 3 (in m^3
3 2 1 ansseldExplanation / Answer
for the path 1 to 2
Q = (3/2) n R delta T
= (3/2) * 3.2 * 8.314 * (600-300)
= 11972.16 J
for path 2 to 3
Q= 0
for path 3 to 1
Q = (5/2) n R delta T
= (5/2) * 3.2 * 8.314 * (455-300)
= -10309.36 J
total energy in cyclic process
Q = 11972.16 J-10309.36 J =1662.8 J
for cyclic process dU = 0
from teh first law of thermodynamics
delQ = d U + W
1662.8 J = W
from the ideal gas equation
P1/T1 = P2/T2
P2 = P1T2/T1 = 3.4((600)/300 = 6.8 atm
volume at point 3 is
V = nRT/ P = 0.08207 ( 3.2) ( 455)/3.4 = 35.14 L = 0.03514 m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.