Expectant parents are thrilled to hear their unborn baby\'s heartbeat, revealed
ID: 1475835 • Letter: E
Question
Expectant parents are thrilled to hear their unborn baby's heartbeat, revealed by an ultrasonic motion detector. Suppose the fetus's ventricular wall moves in simple harmonic motion with amplitude 1.74 mm and frequency 104 beats per minute. The motion detector in contact with the mother's abdomen produces sound at precisely 2 MHz, which travels through tissue at 1.50 km/s.
(a) Find the maximum linear speed of the heart wall.
___m/s
(b) Find the maximum frequency at which sound arrives at the wall of the baby's heart. (Enter your answer to at least six significant figures.)
___Hz
(c) Find the maximum frequency at which reflected sound is received by the motion detector. (By electronically "listening" for echoes at a frequency different from the broadcast frequency, the motion detector can produce beeps of audible sound in synchrony with the fetal heartbeat. Enter your answer to at least six significant figures.)
___Hz
Explanation / Answer
A.
w = 2*104/60
w = 10.8853 rad/s
vmax = Aw
Vmax = 1.74*10^-3*10.8853
Vmax = 0.018940 m/s
B.
Given :- f0 = 2 MHZ = 2 × 10^6 hz
Vr = 1.50 km/sec
Vr = 1.50 × 10^3 m/s.
C = 3 × 10^8 m/s
f = f0*(c+vr)/c
f = 2000010 Hz
C.
f = f0*(c+vr)/c * c/(c-vr)
f = 2000020 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.