Exercise 8.36 A 1050 kg sports car is moving westbound at 13.0 m/son a level roa
ID: 1474258 • Letter: E
Question
Exercise 8.36
A 1050 kg sports car is moving westbound at 13.0 m/son a level road when it collides with a 6320 kg truck driving east on the same road at 12.0 m/s . The two vehicles remain locked together after the collision.
Part A
What is the velocity (magnitude) of the two vehicles just after the collision?
8.44
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What is the direction of the velocity of the two vehicles just after the collision?
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
At what speed should the truck have been moving so that it and car are both stopped in the collision?
2.16
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part A.
2.81×105
SubmitMy AnswersGive Up
All attempts used; correct answer displayed
Part E
Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part C.
108475
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Exercise 8.36
A 1050 kg sports car is moving westbound at 13.0 m/son a level road when it collides with a 6320 kg truck driving east on the same road at 12.0 m/s . The two vehicles remain locked together after the collision.
Part A
What is the velocity (magnitude) of the two vehicles just after the collision?
v =8.44
m/sSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What is the direction of the velocity of the two vehicles just after the collision?
to the west to the eastSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
At what speed should the truck have been moving so that it and car are both stopped in the collision?
v =2.16
m/sSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part A.
K =2.81×105
JSubmitMy AnswersGive Up
All attempts used; correct answer displayed
Part E
Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part C.
K =108475
JSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Explanation / Answer
Take East as the positive direction.
Mass of the truck, M = 6320 kg.
Mass of the car, m = 1050 kg.
Speed of the truck, V = 12 m/s.
Speed of the car, v = 13 m/s.
A)
sing the conservation of momentum,
MV - mv = (M+m)Vfinal. ...(1)
Substituting, Vfinal = 8.4 m/s
B)
Since Vfinal. is positive, it is towards the east.
C)
In equation (1), substituting Vfinal = 0 (It is at rest after collision)
MV = mv
V = mv/M
= (1050 x 13) / 6320 = 2.16 m/s.
D)
Kinetic energy after collision = 0.5 x (m+M)V2final.
= 0.5 x 7370 x 8.42 = 260013.6 J
Kinetic energy before collision = 0.5 x MV2 + 0.5 x mv2. = 543765 J
Difference in kinetic energy = Final KE - Initial KE
= 543765 - 260013.6 = -283751.4 J
E)
Here Vfinal. = 0
So final Kinetic energy = 0 J.
V = 2.16 m/s
Initial Kinetic energy = 0.5 x MV2 + 0.5 x mv2.
= 0.5 x [6320 x 2.162 + 1050 x 132] = 103468.296 J
Change in kinetic energy = Final KE - Initial KE
= 0 - 103468.296 = -103468.296 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.